Czarna porzeczka w diecie sportowca
Owoce czarnej porzeczki należą do grupy produktów, które charakteryzują się dużą zawartością związków należących do grupy antyoksydantów. W czarnej porzeczce przede wszystkim wyróżnia się dużą grupę związków należących do grupy flawonoidów. Do głównych flawonoidów zawartych w tych owocach zaliczane są: katechina, epikatechina, procyjanidyny, kempferol i myricetyna. Działanie flawonoidów przed wszystkim związane jest z hamowaniem i ograniczaniem powstawania w organizmie człowieka toksycznych substancji prowadzących do wielu niekorzystnych zmian, w tym do powstawania komórek nowotworowych. Ponad to flawonoidy zawarte w czarnej porzeczce przyczyniają się do znacznego spowolnienia tempa starzenia się organizmu. Flawonoidy uczestniczą również w procesach związanych ze spadkiem stężenia cholesterolu we krwi. Dodatkowo, uczestniczą w stabilizacji ciśnienia tętniczego oraz spowalniają procesy odpowiedzialne za tworzenie się wewnątrz naczyń krwionośnych zmian prowadzących do rozwoju miażdżycy. Flawonoidy przyczyniają się również do usuwania z organizmy metali ciężkich, w tym ołowiu i kadmu.
Dla niektórych osób sporym zaskoczeniem może okazać się informacja, że cukinia i kabaczek to dwie nazwy określające to samo warzywo. Jest ono doskonałe do przyrządzania leczo, duszenia, a także jako dodatek do zupy. W zależności od odmiany, cukinia może różnić się kolorem skórki czy wyrazistością smaku. Ze względu na swoje walory smakowe i bogate właściwości odżywcze, cukinia stała się jednym z 20 najpopularniejszych warzyw uprawianych na terenie naszego kraju. W niektórych regionach kraju stosuje się zwyczajowy podział na cukinię o zielonej skórce oraz bladożółtego kabaczka. Cukinia posiada łagodny smak, a dodatkowo jest bardzo lekkostrawna. Warzywo to jest szczególnie cenione ze względu na swoją wartość dietetyczną. Cukinie są bogate w potas, żelazo, magnez a także witaminy – A, C, K, PP i B1 oraz beta karoten czyli prowitaminę A. Ważną cechą jest fakt, że w cukinii nie odkładają się metale ciężkie. Ponad to cukinia posiada właściwości odkwaszające i pozytywnie wpływa na procesy trawienia, dlatego mogą ją jeść osoby z problemami związanymi z nadkwaśnością, a także dzieci od 6 miesiąca życia.
Gruszki to owoce które u niektórych osób mogą wywoływać alergię. Na szczęście dzieje się tak stosunkowo rzadko. Uczulenie na gruszki najczęściej jest spowodowane reakcją krzyżową pomiędzy pyłkami drzewa w białkami pochodzącymi z pokarmu. Z tej przyczyny zwykle występują u osób uczulonych na pyłki, a w szczególności na pyłki brzozy. Alergia wywołana przez gruszki występuje najczęściej pod postacią zespołu alergii jamy ustnej. Początkowo objawia się nieżytem nosa, w kolejnych etapach pojawia się pokrzywka kontaktowa w miejscach, które miały bezpośredni kontakt z owocem. Dotyczy to szczególnie palców oraz warg. Osoby, których alergia nie dotyczy powinny jednak śmiało sięgać po te owoce. 100 gram gruszek zawiera jedynie 57 kcal, a dodatkowo w większości składa się z wody. Do tego, w owocach znajdują się bardzo duże ilości pektyn, czyli rozpuszczalnego błonnika. Pod wpływem wody błonnik zwiększa swoją objętość i wypełniając szczególnie żołądek, daje długotrwałe uczucie sytości. Jest on szczególnie pożądane przez osoby będące w trakcie kuracji odchudzających.